Recenzja filmu Get Out. Znanego w Polsce jako Uciekaj!

Uciekaj” (Get Out) fenomenalny debiut reżyserski Jordana Peele. Z pewnością nie jest to film idealny, ale na pewno zapadnie Ci w pamięć.

O czym jest film „Uciekaj”

Chris (Daniel Kaluuya) i Rose (Allison Williams) od kilku miesięcy są parą. Jest to już najwyższy czas by młody chłopak poznał rodziców swojej dziewczyny. Chris jadąc samochodem do domu Rose, zadaje jej pytanie. Czy twoi rodzice wiedzą, że przyjeżdżamy i że jestem czarny? Ona odpowiada argumentem, gdyby mógł, głosowałby po raz trzeci na Obamę. Na miejscu jest tak jak twierdziła Rose, jej rodzice przywitali go bardzo ciepło, każą sobie mówić po imieniu, a między czasie oprowadzają go po swoim domu jak przyjaciela.

Rodzice dziewczyny (Bradley Whitford i Catherine Keener) mieszkają w dużej rezydencji z dala od cywilizacji gdzie nikt im nie przeszkadza. To oczywiste, żeby utrzymać taki dom w ładzie i porządku potrzebna jest służba, która notabene jest czarnoskóra. Chris zdaje sobie sprawę z tego, że czasy niewolnictwa już minęły, ale zauważa jakby pracownicy domu nie byli obecni w swoich ciałach. Młodzieniec w głębi duszy powtarza sobie, że to tylko weekend jedna impreza z rodzicami. Po tym wszystkim szybko razem z Rose wrócą do miasta, ale czy na pewno?

Rasizm w post rasistowskim świecie

Jak możecie się domyśleć w filmie „Uciekaj” dużo uwagi poświęcono wątkom rasowym. Sceny, dialogi oraz konkretne sytuacje zwracają naszą uwagę jak wygląda życie czarnego mężczyzny w obecnej Ameryce. Jedno trzeba zaznaczyć i bardzo mi się to podobało. „Get Out” nie odpowiada na pytania związane z rasizmem, nie narzuca jakichkolwiek ideologi, ale każe nam przemyśleć ten temat samemu.

Recenzja Get Out to horror, thriller, a może komedia

Wydawało mi się, że „Get Out” będzie horrorem, a przynajmniej tak zapowiadał początek filmu. Jednak z czasem twórcy płynnie przenieśli mnie w klimatyczny thriller. Jak by było jeszcze mało od czasu do czasu można wyczuć elementy komedii. Sceny nie wyglądają idealnie jednak „Uciekaj” nadrabia interesującymi dialogami, które utrzymują widza przed ekranem.

Teraz chyba najważniejsze pytanie. Czy warto obejrzeć film Get Out (Uciekaj)? Oczywiście, że tak. Film nie wciska widza w fotel, ale jest to bardzo ciekawe kino.

Oficjalny zwiastun Get Out (Uciekaj)
Moja Ocena
 • 85%
  Fabuła - 85%
 • 70%
  Gra aktorska - 70%
 • 75%
  Sceny - 75%
 • 70%
  Muzyka - 70%
75%

Podsumowanie

Uciekaj” nie jest filmem idealnym, ale jest on warty polecenia. Jordana Peele w bardzo ciekawy sposób przedstawia rasizm w nowoczesnej Ameryce.

Jestem ciekaw twojej oceny „Get Out”.

Sending
User Review
0% (0 votes)

Szymon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Zagubieni w kosmosie. 2 sezon na Netflix w grudniu 2019

pt Sie 23 , 2019
Zagubieni w kosmosie to oryginalne science-fiction Netfliksa. To już pewne, że rodzina Robinsonów prędko nie wrócą do domu ponieważ 2. Sezon już niedługo będzie miał premierę na Netflix. Serial „Zagubieni w kosmosie” to remake kultowego serialu z lat 60. Ubiegłego wieku „Lost in space„, który pokazuje wizję przyszłości i podróżach […]